Looks like you are visiting us from the US. In this case, we recommend you visit the US homepage to find offers in your region. Click here to go to prezero.us

Artykuły

Segreguj z PreZero!

Dodano: 29.06.2020
Blog > Artykuły > Segreguj z PreZero!


Większość odpadów wykonana jest z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Segregując odpady, nadajemy im nowe życie – przestają być odpadem, a stają się cennym surowcem. Wprowadzone niedawno w całym kraju zmiany w zakresie Jednolitego Systemu Segregowania Odpadów dały odpowiedź na pytanie: jak segregować odpady? Mamy więc wytyczne, pozostaje nam działanie i edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.

Zacznijmy od siebie

Do niedawna tylko część z nas segregowała odpady. Robili to Ci, którzy naprawdę tego chcieli i którym bliska była troska o środowisko. Dzięki ogólnopolskim akcjom i edukacji prowadzonej już od najmłodszych lat, świadomość tego jak ważna jest segregacja jest dzisiaj dużo większa. Zaczynamy już od nauki przedszkolnej, dzięki której już najmłodsi rozróżniają kolory pojemników. To działania, które zaprocentują w przyszłości. Przykład idzie jednak z góry, a czyste jutro leży w naszych rękach.

Dlaczego warto segregować odpady?

Po pierwsze segregacja odpadów to nadanie im drugiego życia. Poprawnie wyrzucony odpad stanowi cenny surowiec i jest wykorzystywany ponownie. Z plastikowych butelek PET powstają nie tylko inne opakowania, ale również bluzy polarowe, poduszki czy torby na zakupy. Po drugie, recykling sprawia, że dbamy o środowisko i naszą planetę. Oszczędzamy energię i zasoby naturalne, które są ograniczone. Segregacja to także korzyść dla naszego portfela. Nowe ustawodawstwo wprowadziło wysokie kary za złą segregację i wdrożyło narzędzia, które kontrolują wywóz odpadów. Wniosek jest prosty – segregacja się opłaca!

Jak segregować? Zasady są proste!

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów rozróżniamy 5 frakcji:

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
PAPIER
SZKŁO
ODPADY BIODEGRADOWALNE
ODPADY ZMIESZANE

Co należy, a czego nie możemy wrzucać do pojemników znajdziecie poniżej.

–> ZASADY SEGREGACJI

Warto, aby każdy z nas przyswoił sobie te zasady i wiedział, gdzie powinien trafić dany odpad.

Nie ma reguły bez wyjątku

Przy segregacji odpadów musimy pamiętać o wyjątkach. Pamiętajmy, aby dokładnie opróżniać opakowania przed wyrzuceniem i nie wyrzucać odpadów zatłuszczonych, zabrudzonych i pokrytych klejem. Ważne jest, aby zgniatać opakowania przed ich wyrzuceniem. Zgnieciona butelka to bowiem 80% więcej miejsca w pojemniku, mniej kursów pojazdów odbierających odpady i mniejsza emisja substancji do powietrza (redukcja emisji CO²).
Odpady niebezpieczne, do których zaliczają się między innymi: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte żarówki i chemikalia oraz elektroodpady (sprzęt RTV i AGD) oddajemy w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach, aptekach i punktach selektywnej zbiórki odpadów (tzw. PSZOK-ach).
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany odpad, skontaktuj się z nami! Zgodnie z naszym hasłem „Nowe myślenie dla czystego jutra” mamy nadrzędny cel: więcej recyklingu i mniej odpadów.
Segregując odpady przyczyniasz się do ochrony środowiska i razem z nami dbasz o czyste jutro!

Udostępnij artykuł

Znajdź nas