PreZero i WWF - Razem przeciwko zaśmiecaniu mórz i oceanów plastikiem

PreZero i WWF przedłużają współpracę do 2025 roku.

Razem przeciwko zaśmiecaniu mórz i oceanów plastikiem

PreZero współpracuje z WWF w zakresie ochrony mórz i oceanów już od 2015 roku. Ta udana współpraca została przedłużona na kolejne pięć lat do 2025 r. i rozszerzona na międzynarodową skalę. Umowę podpisano u wybrzeży Rugii w ramach wspólnej wyprawy zorganizowanej w celu usuwania sieci widm w Morzu Bałtyckim.

"Zanieczyszczenie plastikiem mórz jest jednym z największych problemów środowiskowych naszych czasów. Pilnie musimy podjąć działania, aby zapobiec uduszeniu się naszych oceanów w plastikowych odpadach. Dzięki PreZero mamy u boku partnera, z którym możemy kompleksowo i strategicznie podejść do ochrony mórz i oceanów oraz zwalczania przyczyn zalegania w nich plastikowych odpadów. Poprzez pakiet, który obejmuje zarówno natychmiastowe działania w projektach lokalnych, jak i rozwiązania strategiczne, dążymy do wspólnego celu, jakim jest radykalne zmniejszenie ilości odpadów plastikowych trafiających do mórz"

dr Martin Bethke, dyrektor ds. rynków i przedsiębiorstw pozarządowej organizacji ekologicznej WWF Niemcy

Według szacunków WWF Polska, co roku do Morza Bałtyckiego trafia od 5 do 10 tysięcy sieci lub ich części używanych przez rybołówstwo przybrzeżne, zagrażając w ten sposób zwierzętom i środowisku. Sieci widma lokalizowane są za pomocą sonaru, a następnie usuwane przez nurków.

Oprócz dotychczasowych projektów WWF „Sieci widma w Morzu Bałtyckim” oraz modelowego projektu zapobiegania powstawaniu plastikowych odpadów w Wietnamie, PreZero wspiera obecnie także zainicjowanie kolejnego projektu mającego na celu zwalczanie skutków oddziaływania plastikowych odpadów na środowisko naturalne w Tajlandii.

Ponadto PreZero wspiera również WWF na szczeblu politycznym wzywając do zawarcia globalnego porozumienia, które dotyczy kwestii redukcji odpadów i poprawy gospodarki odpadami na całym świecie.