Wspólne standardy
Oczekujemy, że wszyscy nasi dostawcy, usługodawcy i partnerzy będą przestrzegać tych samych standardów. Bierzemy odpowiedzialność za nasze usługi we własnym obszarze biznesowym, a także za naszych bezpośrednich partnerów biznesowych, którzy świadczą nam usługi.
Obecnie współpracujemy z ponad 60 000 partnerami biznesowymi i dostawcami usług w przeszło 20 krajach.
Nasze stanowisko
Naszym celem jest poprawa przestrzegania praw człowieka w łańcuchach dostaw na całym świecie, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa prawnego i uczciwych warunków konkurencji.
Każde ogniwo łańcucha dostaw musi wywiązywać się ze swojej odpowiedzialności i szanować prawa człowieka oraz środowisko naturalne, a ich naruszenia nie mogą pozostawać bez konsekwencji. Warunki konkurencji muszą być uczciwe w całym kontekście europejskim i międzynarodowym. Dlatego wymagane są regulacje i standardy o międzynarodowej mocy wiążącej, które muszą mieć jednakowe zastosowanie do wszystkich ogniw łańcucha wartości.
Granice obowiązków w zakresie należytej staranności powinny zawsze odzwierciedlać rzeczywisty wpływ prawny i ekonomiczny przedsiębiorstwa w łańcuchu dostaw.
Równość
Równe prawa odgrywają bardzo ważną rolę w przestrzeganiu praw człowieka. Wrażliwe grupy ludności, takie jak osoby niepełnosprawne, kobiety, dzieci, LGBTQIA + (lesbijki, geje, osoby biseksualne, trans *, queer, inter *, osoby aseksualne i inne) lub mniejszości etniczne i religijne coraz częściej doświadczają dyskryminacji lub lekceważenia ich praw człowieka.
Wzajemny szacunek jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego naszymi obowiązkami wobec wszystkich interesariuszy są:
• praktykowanie i egzekwowanie równego traktowania,
• zapewnienie wsparcia,
• sprawiedliwe wynagrodzenie,
• podejmowanie środków zapobiegawczych,
• natychmiastowe zapobieganie incydentom wskazującym na dyskryminację.
Miejsce pracy
Dokładamy wszelkich starań, aby środowisko pracy było bezpiecznym miejscem dla wszystkich pracowników. Dlatego w PreZero promujemy zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników. Podejmowanie środków ostrożności zapewnia bezpieczeństwo nawet w przypadku działań wysokiego ryzyka w naszej firmie.
W PreZero tematy związane z miejscem pracy są zarządzane przez centralny dział operacyjny BHP, we współpracy z działem HR. Ustanowiliśmy już międzynarodowy proces zgłaszania wypadków, który pozwala na wymianę doświadczeń i opracowanie środków zapobiegawczych, w celu zapewnienia zdrowia naszych kolegów w terenie. Stale pracujemy nad dodatkowymi programami poprawiającymi bezpieczeństwo pracy w naszych oddziałach.
Dzieci
W ramach wrażliwych grup interesariuszy skupiamy się w szczególności na dzieciach i młodzieży. Oferujemy nastolatkom różne możliwości szkoleniowe, bezpieczne miejsca pracy i możliwości kariery. Aby chronić dzieci i młodzież, przestrzegamy wytycznych Konwencji ONZ o prawach dziecka i podstawowych standardów pracy MOP, a także opowiadamy się za zniesieniem pracy dzieci z naszymi partnerami umownymi.
Pracownicy
Nasi pracownicy wnoszą istotny wkład w gospodarkę obiegu zamkniętego. Około 75% z nich pracuje w obszarze operacyjnym, np. przy zbiórce, sortowaniu i transporcie.
Bierzemy odpowiedzialność za naszych pracowników, oferując im możliwości uczestnictwa w projektach rozwojowych, długoterminowe perspektywy współpracy i atrakcyjne wynagrodzenie. Dodatkowo zależy nam na zdrowym środowisku pracy, zachowaniu równowagi życia prywatnego i zawodowego, a także współpracy opartej na szacunku i uczciwej rekrutacji.
Środowisko
Środowisko jest interesariuszem, który wymaga szczególnej ochrony. Cel ten realizujemy jako członek UN Global Compact oraz stosując wiele wytycznych, w tym Konwencji z Minamaty oraz Porozumień: Sztokholmskiego, Bazylejskiego i Paryskiego.
Jako firma działająca na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, już teraz przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez naszą własną działalność biznesową i stale angażujemy się w jej optymalizację.
Nasi dostawcy
Surowce wtórne i recyklaty przechodzą w naszych łańcuchach dostaw przez wiele rąk. Nasze działania często rozpoczynają się tam, gdzie osoby prywatne czy przedsiębiorstwa przekazują swoje odpady do transportu. Aby zbliżyć się do naszego celu i zamykać obiegi surowców, współpracujemy z ponad 60 000 partnerów biznesowych i usługodawców w ponad 20 krajach.
Przestrzeganie praw człowieka i norm środowiskowych ma ogromne znaczenie dla wszystkich naszych działań. Dotyczy to wszystkich dostawców usług w naszym łańcuchu wartości – w tym także tych, z którymi nie utrzymujemy bezpośrednich relacji biznesowych. Oczekujemy, że wszyscy zaangażowani interesariusze będą przestrzegać naszych wysokich standardów i korzystać z różnych instrumentów i środków w celu monitorowania naszych wymagań. Systematycznie i stale rozszerzamy to złożone zadanie wraz z działami: Prawnym, Zakupów, Sprzedaży, Zarządzania Ryzykiem i Zrównoważonego Rozwoju.
Nasze zasady biznesowe
Jesteśmy zaangażowani w uczciwe praktyki biznesowe, przejrzystość, dobre warunki pracy i życia, prawa człowieka oraz zachowania przyjazne dla środowiska w naszym łańcuchu dostaw.
Kodeks postępowania
Nasz Kodeks postępowania dla partnerów biznesowych ustanawia warunki współpracy wyłącznie w zgodzie z obowiązującym prawem, wewnętrznymi wytycznymi i zasadami etycznymi. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania praw człowieka i standardów środowiskowych z każdym partnerem biznesowym.
Deklaracja polityki w zakresie praw człowieka
Wspólnie z naszymi pracownikami, klientami, partnerami biznesowymi i interesariuszami każdego dnia pracujemy nad promowaniem praw człowieka. Jesteśmy szczególnie zaangażowani w uczciwe praktyki biznesowe oraz dobre warunki pracy i życia.
Podstawą działań w tym obszarze dla wszystkich spółek Grupy Schwarz jest polityka w obszarze praw człowieka. Uzupełnia ona istniejące zasady i polityki korporacyjnej i wywiera wpływ na nasze działania we wszystkich lokalizacjach i we wszystkich obszarach biznesowych na całym świecie.
➔ Deklaracja polityki w zakresie praw człowieka
UN Global Compact
„Odpowiedzialny ład korporacyjny jest dla nas oczywistością” – z tego powodu, jako część Grupy Schwarz, dołączyliśmy do UN Global Compact i tym samym zobowiązaliśmy się do przestrzegania zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego ładu korporacyjnego.
Wraz z tysiącami kolegów z firm i organizacji z ponad 160 krajów jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz ludzi, naszych pracowników, ochrony środowiska i zasobów naturalnych w naszych globalnych łańcuchach dostaw.
➔ Więcej informacji o UN Global Compact
Nasze narzędzia i środki
- Obowiązkowe wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Przekazujemy nasz Kodeks Postępowania naszym partnerom umownym. Ustanowiliśmy międzynarodowe standardy etyczne, społeczne i ekologiczne w całym łańcuchu wartości. - Szkolenia z zakresu praw człowieka i prawa ochrony środowiska.
Wspieramy naszych partnerów biznesowych w minimalizowaniu lub nawet zapobieganiu ryzykom w ich obszarach działalności. Ważnym narzędziem w tym procesie są nasze szkolenia dla pracowników i partnerów biznesowych.
Analiza ryzyk
Nieustannie oceniamy potencjalne i rzeczywiste zagrożenia w łańcuchach wartości, które mogą mieć charakter społeczny lub ekologiczny. W oparciu o uznane na całym świecie wytyczne i wskaźniki oceniamy, w których krajach ryzyko jest największe. W analizie ryzyka wykorzystujemy jako podstawę oceny m.in. następujące zasoby: Bazę danych MOP, Globalny wskaźnik niewolnictwa, Globalną bazę danych UNICEF, Wskaźnik nierówności płci (ONZ), wytyczne OECD i Banku Światowego, Exiobase, Światową bazę danych nakładów i wyników (WIOD).
Naszym celem jest systematyczna identyfikacja, analiza i ocena ryzyk dla firmy. Na podstawie uzyskanych wyników, opracowujemy środki zapobiegawcze lub środki reagowania zorientowane na ryzyko.
System zgłoszeń
Nasze kanały raportowania zgodności są dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron. Zarówno podmioty wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą skorzystać z procedury składania skarg, aby poinformować nas o zagrożeniach związanych z prawami człowieka lub środowiska.
W ten sposób problemy mogą być identyfikowane i rozwiązywane na wczesnym etapie, przed wystąpieniem szkody. Jeśli szkoda już wystąpiła, procedura składania skarg zapewnia dostęp do odpowiednich środków zaradczych. Wszystkie skargi traktujemy poważnie i podejmujemy odpowiednie działania następcze.
Nasz raport
Nasz dobrowolny raport dotyczący niemieckiej ustawy o łańcuchu dostaw, zatytułowany „Wypełnianie naszych zobowiązań w zakresie należytej staranności korporacyjnej w odniesieniu do praw człowieka i środowiska”, przedstawia proces wdrażania przepisów w PreZero Stiftung & Co. KG, w okresie sprawozdawczym od 1 stycznia 2023 roku do 28 lutego 2023 roku. W raporcie informujemy o przygotowaniach (np. definicji obowiązków), a także o konkretnych kamieniach milowych, takich jak przeprowadzenie analizy ryzyka wraz z późniejszym przetwarzaniem wyników.