Nowe myślenie dla czystego jutra
Wybierz lokalizację i język Bieżąca lokalizacja i opcje językowe
Polska
Inne lokalizacje i języki
Wybierz lokalizację i język Bieżąca lokalizacja i opcje językowe
Polska
Inne lokalizacje i języki
PreZero CR Hub Menschen legen Hände übereinander

Odpowiedzialność biznesu

Nasze kluczowe dane niefinansowe i success stories

Nasz wkład w ograniczanie marnotrawstwa zasobów

Dzięki naszym rozwiązaniom, pomagamy firmom minimalizować ich ślad węglowy i maksymalizować wyniki ekonomiczne. PreZero jest partnerem w zakresie zrównoważonego zarządzania poprzez gospodarkę o obiegu zamkniętym. Naszym celem jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów, m.in. przez zamykanie cykli materiałowych w sposób, który jest opłacalny ekonomicznie oraz mierzalny według standardów środowiskowych. Wspieramy produkcję surowców wtórnych, energii i innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych, zmniejszając w ten sposób emisję CO2. Robimy to, przyczyniając się do dostaw surowców i energii, dzięki naszym produktom o niższej emisji, a także pomagając zmniejszać wydatki na materiały i koszty utylizacji, dzięki usługom doradczym i sprzedaży surowców nadających się do recyklingu.

Nasz cel strategiczny – jak dążymy do niego w sposób zrównoważony

Chcemy stać się preferowanym partnerem w gospodarce o obiegu zamkniętym do 2030 roku. W tym celu tworzymy zrównoważone rozwiązania z wartością dodaną w naszych czterech głównych obszarach i (jako firma z Grupy Schwarz) przyczyniamy się do osiągnięcia zatwierdzonego przez SBTi celu zerowego zużycia netto energii do 2050 roku.  Naszym zaangażowaniem zarządzamy w szczególności w tych obszarach:  

Korporacyjna odp 1

Raport zrównoważonego rozwoju spółek Grupy Schwarz

Więcej informacji na temat działań Grupy PreZero w zakresie zrównoważonego rozwoju można znaleźć w raporcie zrównoważonego rozwoju spółek Grupy Schwarz. 

Nasze historie

Mierzalne sukcesy

Używamy zweryfikowanych danych kluczowych, aby zmierzyć nasz sukces na drodze do ograniczania marnotrawstwa zasobów.  

Wszystkie opublikowane kluczowe dane na tej stronie pochodzą z roku obrotowego 2024. Gromadzenie danych trwało od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. Kluczowe dane zostały zbadane przez firmę audytorską Ernst & Young.  

Dalsze szczegóły można znaleźć w odpowiedniej opinii z audytu. 

Nasz bilans klimatyczny

Przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu wymaga konkretnych działań i wymiernych postępów. Z jednej strony PreZero postrzega ochronę klimatu jako rezultat swojej pracy: realizując mniej emisyjne usługi i przyczyniając się do produkcji mniej emisyjnych produktów, umożliwiamy naszym klientom poprawę ich bilansu klimatycznego. Z drugiej strony przywiązujemy dużą wagę do projektowania naszych własnych procesów w taki sposób, aby zminimalizować emisje uwalniane przez naszą działalność biznesową – poprzez pojazdy, zużycie energii lub spalanie odpadów. Dzięki systematycznemu zarządzaniu emisjami, tworzymy przejrzystość w zakresie naszego śladu węglowego CO2e i identyfikujemy świadomie bodźce redukcji. 

Bilans klimatyczny PreZero w roku finansowym 2024

W bieżącym roku finansowym konsekwentnie podążamy naszą drogą w kierunku Net-Zero. Bilans klimatyczny w przejrzysty sposób pokazuje, w których obszarach generowane są nasze emisje. Dzięki ukierunkowanym działaniom w zakresie logistyki, dostaw energii i optymalizacji procesów, jesteśmy w stanie jeszcze bardziej ograniczyć emisje CO₂e i konsekwentnie realizować nasze cele środowiskowe. 

 
Pracownik PreZero

Systematyczne bilansowanie emisji

Nasz bilans klimatyczny opiera się na uznanym na całym świecie standardzie Greenhouse Gas Protocol. Emisje są rejestrowane we wszystkich trzech zakresach: 

• Zakres 1 – emisje bezpośrednie, np. z eksploatacji naszych obiektów i floty pojazdów. 

• Zakres 2 – emisje pośrednie wynikające z zakupionej energii elektrycznej i ciepła. 

• Zakres 3 – emisje poprzedzające i następujące po naszych działaniach, na przykład wynikające z usług transportowych stron trzecich, zakupionych materiałów lub tras utylizacji niższego szczebla. 

W roku finansowym 2019 po raz pierwszy przygotowaliśmy bilans CO2e dla całej Grupy, obejmujący wszystkie lokalizacje. Uzyskane wyniki służą jako podstawa strategicznego rozwoju naszego zarządzania klimatem. 

Zapobieganie i efektywność

Naszym celem jest ciągłe zmniejszanie emisji operacyjnych poprzez inwestowanie w energooszczędne lub innowacyjne technologie, optymalizację procesów logistycznych i rozsądne, stopniowe przechodzenie na alternatywne napędy i odnawialne źródła energii.  Jednocześnie pracujemy nad zmniejszeniem naszych emisji w ramach procesów poprzedzających i następujących po naszej działalności.  

Knurów instalacja

Ochrona klimatu dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym: uniknięte emisje

Usługi, które świadczymy dla naszych klientów, stanowią znaczący wkład w ochronę klimatu. Recykling i technologie wytwarzania energii z odpadów umożliwiają uniknięcie emisji w innych częściach łańcucha wartości – są to tak zwane „uniknięte emisje” (ang. avoided emissions) - Scope 4. 

Uniknięte emisje opisują istniejącą różnicę pomiędzy śladem węglowym konwencjonalnie wyprodukowanego towaru, a produktem lub usługą wynikającą z naszej działalności biznesowej. Produkcja plastiku z recyklatu jest znacznie mniej emisyjna, niż produkcja takiej samej ilości plastiku z ropy naftowej. To samo dotyczy sytuacji, gdy paliwa kopalne są zastępowane energią ze spalania z odpadów. 

Aktualnie pracujemy międzysektorowo nad opracowaniem jednolitej, przejrzystej i zrozumiałej dla całej branży metodologii rejestracji tych efektów klimatycznych, aby systematycznie uwidaczniać nasz wkład w dekarbonizację.

3-letni trend bilansu klimatycznego PreZero

Bilans klimatyczny wizualizuje to, gdzie jesteśmy dzisiaj – i drogę, którą już przebyliśmy. W porównaniu z rokiem obrotowym 2023, emisje CO₂e Grupy PreZero zostały zmniejszone o 23,4%. Spadek ten jest wynikiem ukierunkowanych działań mających na celu unikanie i redukcję emisji w całym naszym łańcuchu wartości, a także poprawę jakości gromadzonych danych. 

Surowce wtórne

Odpady to dla nas cenne surowce. Nasze działania w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym zapewniają optymalne przetwarzanie i recykling odpadów. Przyczyniamy się do bezpieczeństwa surowcowego w Europie, starannie przetwarzając xx ton materiałów nadających się do recyklingu każdego roku. Dzięki recyklingowi zasobów, zmniejszamy zapotrzebowanie na nowe surowce. Z materiałów pochodzących z recyklingu powstają nowe produkty. 

Pracowniczki sortownia

Sortowanie

Rocznie sortujemy xx ton materiałów nadających się do recyklingu z wykorzystaniem wewnętrznych i zewnętrznych systemów oddzielających materiały nadające się do recyklingu na różne frakcje. Staranne oddzielanie strumieni przepływających materiałów w ramach procesu sortowania stanowi podstawę przetwarzania i recyklingu produktów.  

Recykling

Rocznie poddajemy recyklingowi xx ton materiałów nadających się do recyklingu za pośrednictwem zakładów wewnętrznych i zewnętrznych. Recykling obejmuje wszystkie procesy utylizacji, w których odpady są przetwarzane na nowe produkty lub materiały. Obejmuje również przetwarzanie odpadów organicznych (np. kompostowanie). W procesie recyklingu posortowane materiały nadające się do recyklingu są przetwarzane na recyklaty, dzięki czemu mogą być ponownie wykorzystane. Pozwala to odzyskać cenne zasoby i zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe surowce.  

Przepływy materiałów pochodzących z recyklingu: 

  • Opakowania kartonowe, papierowe i tekturowe stanowią znaczną część wytwarzanych odpadów. Dzięki dużej ilości odpadów papierowych pochodzących z recyklingu wnosimy istotny wkład w ochronę zasobów i oszczędzanie energii. 
  • PreZero Polymers specjalizuje się w recyklingu zużytych tworzyw sztucznych – tj. produkcji recyklatu z odpadów wytworzonych przez klientów końcowych. W PreZero Polymers opracowujemy recyklaty wysokiej jakości, dostosowane do potrzeb klientów, pochodzące ze zużytych przez konsumentów odpadów z tworzyw sztucznych. Recyklaty mogą zostać wykorzystane np.  w butelkach szamponów, zabawkach dla dzieci lub artykułach gospodarstwa domowego. 

Surowce z recyklingu

Łącznie, z odpadów uzyskanych w procesie recyklingu, w naszych zakładach produkujemy xx t surowców wtórnych rocznie. Naszym celem jest wytwarzanie większej ilości lepszej jakości surowców pochodzących z recyklingu, które mogą być przetwarzane na nowe produkty, a tym samym powracać do obiegu. W skład surowców pochodzących z recyklingu wchodzą:

Generujemy łącznie xx MWh energii rocznie, w wyniku naszych działań związanych z recyklingiem, zmniejszając w ten sposób nasze zużycie i zależność od paliw kopalnych i importowanych źródeł energii.  Przyczyniamy się ten sposób do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. 

Spalając organiczne składniki odpadów w naszych zakładach, zmniejszamy emisję CO2. Dzięki uzyskanej w ten sposób zielonej energii, w porównaniu z paliwami kopalnymi, promujemy dostawy energii przyjazne dla klimatu i oszczędzające zasoby. 

Flota grupy PreZero liczy łącznie 12 958 pojazdów, co pozwala nam świadczyć usługi w sposób wydajny i niezawodny.  

15,2% naszych samochodów osobowych i pojazdów użytkowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony jest napędzanych alternatywnymi systemami napędowymi. 

Część naszej ogólnej floty stanowi też 786 pojazdów elektrycznych i wodorowych. 

Prawie 30 000 naszych pracowników w całej Europie każdego dnia pracuje nad tym, aby odpady zamieniać w cenne surowce i by powracały one do obiegu materiałowego. Każdy z nich jest dla nas #PreZeroHero. 

Systemy zarządzania ISO

Nasza odpowiedzialność

Zgodność z obowiązującymi przepisami stanowi podstawę naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój. W całym naszym łańcuchu dostaw aktywnie promujemy uczciwe praktyki biznesowe, przejrzystość, dobre warunki pracy i życia, prawa człowieka i odpowiedzialne zachowanie wobec środowiska.  

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: