Nowe myślenie dla czystego jutra
Wybierz lokalizację i język Bieżąca lokalizacja i opcje językowe
Polska
Inne lokalizacje i języki
Wybierz lokalizację i język Bieżąca lokalizacja i opcje językowe
Polska
Inne lokalizacje i języki
PreZero - Akademia Łowców Odpadów

II Projekt Akademia Łowców Odpadów

Akademia Łowców Odpadów – nowy wymiar edukacji ekologicznej

Skoro można wyobrazić sobie program edukacyjny dla dzieci w całej Polsce, który angażuje najmłodszych poprzez zabawę, edukacyjne gry i ekorywalizacje, gdzie uczestnicy uczą się segregowania odpadów, kompostowania, tworzenia nowych rzeczy z materiałów recyklingowych, a także organizowania i udziału w akcjach sprzątania... 
...to można go także przygotować!  
W taki właśnie sposób, od wizji do realizacji, PreZero Polska stworzyło autorski program pn. „Akademia Łowców Odpadów”. 

Premierowa edycja „Akademii Łowców Odpadów” wystartowała w roku szkolnym 2024/2025. Program został objęty trzema patronatami honorowymi: Ministra Edukacji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Rzecznika Praw Dziecka. Edukacyjna przygoda, skierowana do dzieci klas 1-3 szkół podstawowych, zakończyła się w czerwcu 2025 ogromnym sukcesem, otwierając tym samym drzwi do zorganizowania kolejnej edycji.  

W PreZero wiemy, jak ważna jest nieustanna edukacja najmłodszych, dlatego cel Akademii jest prosty – promowanie odpowiedzialności społecznej. Zachęcając dzieci do troski o swoje otoczenie, inspirujemy całe rodziny do dbania o naszą planetę, a wszystko w przystępny sposób, zgodnie z zasadą „nauka przez zabawę”. 

AŁO działalność edukacyjna

Dlaczego edukujemy w ramach „Akademii Łowców Odpadów”?

Edukacja mieszkańców gmin w zakresie właściwej segregacji odpadów od wielu lat jest istotnym elementem działalności PreZero. Jak wiemy z doświadczenia, zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Potwierdza to np. badanie Ekobarometr 2025. Tylko 4 na 10 Polaków deklaruje, że zna i wie, czego dotyczą takie koncepcje jak zero waste czy zrównoważony rozwój. To z kolei wpływa na wzrost obojętności, który pociąga za sobą niski poziom edukacji ekologicznej, a dalej: trudności z osiąganiem wymaganych poziomów recyklingu w gminach. W PreZero chcemy być częścią zmian poprzez wysokiej jakości, profesjonalne działania. 

AŁO pierwsza edycja

Pierwsza edycja

Start pierwszej edycji programu poprzedzony był ogólnopolską kampanią mailingową do wszystkich szkół podstawowych. Jako PreZero zapraszaliśmy do projektu również gminy, z którymi współpracujemy. Wystarczyło uzupełnić formularz zgłoszeniowy - po późniejszej weryfikacji szkoła była już w projekcie. Do Akademii zgłosiło się łącznie 788 szkół podstawowych, w tym 2 434 klas i 43 149 uczniów. Pakiety edukacyjne przekazaliśmy do 650 placówek, w tym 2 051 klas i 36 851 uczniów. 

Materiały edukacyjne

Bezpłatne materiały tworzące spójną koncepcję edukacyjną stanowią podstawą dla nauczycieli oraz rodziców, którzy uczą swoje dzieci w ramach edukacji domowej. Dla uczestników przygotowaliśmy materiały drukowane i dostępne online, które w atrakcyjny sposób pomagają przekazywać wiedzę o ochronie środowiska, segregacji odpadów i recyklingu. Materiały zostały zaprojektowane z myślą o integracji nauki z zabawą, wspierając nauczycieli, uczniów i rodziców w podejmowaniu działań na rzecz czystszej planety.  

Nabór do 2. edycji Akademii Łowców Odpadów

Premierowa edycja programu pokazała, jak istotna i inspirująca może być edukacja ekologiczna. Tysiące uczniów z setek szkół w całej Polsce aktywnie uczestniczyło w Programie Akademia Łowców Odpadów, zdobywając cenną wiedzę. W drugiej odsłonie na uczestników czekają zupełnie nowe zadania i wyzwania, które jeszcze bardziej rozbudzą ich ciekawość oraz zmotywują do podejmowania działań na rzecz środowiska. Program jest otwarty zarówno dla placówek, które uczestniczyły w nim wcześniej, jak i dla tych, które chcą dołączyć po raz pierwszy! 

Więcej informacji oraz zdjęcia z wydarzenia dostępne są na stronie: www.lowcyodpadow.pl 

Projekt z dumą wspiera realizację celów SDG’s: 4, 12.5, 13. 

Dobra jakość edukacji
Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
Działania w dziedzinie klimatu