W dniach 30.05 – 03.06 wraz z wieloma innymi profesjonalistami z branży ochrony środowiska, PreZero wzięło udział w targach IFAT w Monachium. Integralną częścią obecności PreZero było nie tylko innowacyjne stoisko wraz z tzw. „Centrami Doświadczeń”, ale także urozmaicony program wydarzeń. Eksperci z różnych dziedzin wzięli udział w dialogu pod nazwą #PreThink, mającym na celu dyskusję na temat przyszłości gospodarki o obiegu zamkniętym.
Kulminacyjnym punktem targów była debata PreZero z udziałem ekspertów na temat przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego. Podczas dyskusji panelowej „#PreThink: Circular economy now! Is the packaging turnaround coming in 2022?“ (tłum. „#PreThink: Gospodarka obiegu zamkniętego – teraz! Czy punkt przełomowy dla opakowań nadejdzie w 2022 r.?”), która miała miejsce na targach IFAT w Monachium, osobistości ze świata nauki, polityki i społeczeństwa obywatelskiego omawiały szanse i zagrożenia nadchodzącego momentu krytycznego w odniesieniu do opakowań.
“Oczekujemy od polityków dostarczenia systemów motywacyjnych, wspierających projektowanie przedmiotów nadających się do recyklingu oraz zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, w celu umożliwienia kooperacji wszystkich interesariuszy” wezwał Thomas Kyriakis, Prezes Zarządu PreZero.
Debata jest częścią serii wydarzeń i kolejnym spotkaniem, które firma PreZero organizuje wraz z WWF Niemcy. Uczestnicy byli zgodni, że cele redukcji emisji CO2 oraz marnotrawienia ograniczonych zasobów planety, sprawiają, że przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego staje się pilniejsze niż kiedykolwiek.
„Osiągnęliśmy punkt krytyczny: to co się wydarzy w najbliższych dziesięciu latach zdeterminuje przyszłość planety” – podsumował dr Martin Bethe z WWF Niemcy.
Natomiast wg Kyriakisa, utrzymujący się trend zakupu produktów na wynos, rosnąca sprzedaż internetowa, a także zwiększająca się popularność mniejszych porcji stają się aktualnie wyzwaniami.
„W Niemczech zużywa się zbyt dużo surowców, których nie przetrzymujemy później w obiegu w wystarczającym stopniu” – podkreśliła też prof. dr Christina Dornack z Politechniki w Dreźnie.
W jaki sposób może dojść do przełomu w zakresie opakowań? Z perspektywy WWF w Niemczech oraz PreZero kluczowe znaczenie ma dalszy rozwój minimalnych standardów odnoszących się do recyklingu, a także wprowadzenie restrykcji względem produktów wielomateriałowych. Jednocześnie należy wprowadzić zapisy na temat stosowania w produkcji koniecznych ilości recyklatu pochodzącego z postkonsumenckiego plastiku (PCR – post cosumer recycled plastics). Wspólne normy i standardy w tym zakresie powinny być wprowadzane na poziomie Unii Europejskiej. Thomas Kyriakis z zadowoleniem przyjął stanowisko nowego rządu niemieckiego, który chce obrać zdecydowany kierunek w odniesieniu do gospodarki o obiegu zamkniętym. Wg niego umowa koalicyjna jest dobrą podstawą do realizacji zmiany w kierunku większej ilości recyklingu oraz zamkniętych obiegów dla opakowań i to w tych obszarach PreZero planuje wnieść swój know-how jako partner.
W zeszłym roku, PreZero jako międzynarodowy dostawca usług środowiskowych wspierał i towarzyszył WWF Niemcy w badaniu „Sposoby prowadzące do obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych w Niemczech”. Na początku 2022 r. partnerzy opublikowali wspólny dokument, skierowany do polityków, którego celem jest poprawa gospodarki o obiegu zamkniętym opakowań, z ukierunkowaniem na recykling.
Długoletnia współpraca z WWF, m.in przy projektach ochrony oceanów jest jednym z przykładów pokazujących, w jaki sposób PreZero wypełnia swój obowiązek kształtowania gospodarki obiegu zamkniętego. PreZero chce również aktywnie przyczyniać się do rozwoju nowych standardów zrównoważonego rozwoju w Bundeslidze i, jako oficjalny parter Allianz Arena, opracowuje innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami.
Jürgen Muth, Prezes Zarządu Allianz Arena, postrzega tę współpracę jako dużą wartość – „Nasze wydarzenia w Allianz Arena gromadzą co roku miliony ludzi. Pragniemy stosować innowacyjne podejście, aby zaangażować ich w ochronę środowiska i zasobów”.
Firma PreZero, międzynarodowy dostawca usług środowiskowych, oferowanych w jedenastu krajach, po raz pierwszy przedstawiła swoją ofertę na Targach IFAT. Dla Firmy Targi IFAT są idealnym miejscem do wymiany pomysłów z szeroką gamą przedstawicieli z branży. Za sprawą licznych rozmów i konsultacji, stoisko PreZero szybko stało się magnesem dla odwiedzających.
Źródło: PreZero International