Looks like you are visiting us from the US. In this case, we recommend you visit the US homepage to find offers in your region. Click here to go to prezero.us

Aktualności Artykuły

Za nami pięć udanych i ekscytujących dni na #IFAT2022!

Dodano: 08.06.2022
Blog > Aktualności Artykuły > Za nami pięć udanych i ekscytujących dni na #IFAT2022!

W dniach 30.05 – 03.06 wraz z wieloma innymi profesjonalistami z branży ochrony środowiska, PreZero wzięło udział w targach IFAT w Monachium. Integralną częścią obecności PreZero było nie tylko innowacyjne stoisko wraz z tzw. „Centrami Doświadczeń”, ale także urozmaicony program wydarzeń. Eksperci z różnych dziedzin wzięli udział w dialogu pod nazwą #PreThink, mającym na celu dyskusję na temat przyszłości gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kulminacyjnym punktem targów była debata PreZero z udziałem ekspertów na temat przyszłości gospodarki obiegu zamkniętego. Podczas dyskusji panelowej „#PreThink: Circular economy now! Is the packaging turnaround coming in 2022?“ (tłum. „#PreThink: Gospodarka obiegu zamkniętego – teraz! Czy punkt przełomowy dla opakowań nadejdzie w 2022 r.?”), która miała miejsce na targach IFAT w Monachium, osobistości ze świata nauki, polityki i społeczeństwa obywatelskiego omawiały szanse i zagrożenia nadchodzącego momentu krytycznego w odniesieniu do opakowań.

“Oczekujemy od polityków dostarczenia systemów motywacyjnych, wspierających projektowanie przedmiotów nadających się do recyklingu oraz zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, w celu umożliwienia kooperacji wszystkich interesariuszy” wezwał Thomas Kyriakis, Prezes Zarządu PreZero.

Debata jest częścią serii wydarzeń i kolejnym spotkaniem, które firma PreZero organizuje wraz z WWF Niemcy. Uczestnicy byli zgodni, że cele redukcji emisji CO2 oraz marnotrawienia ograniczonych zasobów planety, sprawiają, że przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego staje się pilniejsze niż kiedykolwiek.

„Osiągnęliśmy punkt krytyczny: to co się wydarzy w najbliższych dziesięciu latach zdeterminuje przyszłość planety” – podsumował dr Martin Bethe z WWF Niemcy.

Natomiast wg Kyriakisa, utrzymujący się trend zakupu produktów na wynos, rosnąca sprzedaż internetowa, a także zwiększająca się popularność mniejszych porcji stają się aktualnie wyzwaniami.

„W Niemczech zużywa się zbyt dużo surowców, których nie przetrzymujemy później w obiegu w wystarczającym stopniu” – podkreśliła też prof. dr Christina Dornack z Politechniki w Dreźnie.

W jaki sposób może dojść do przełomu w zakresie opakowań? Z perspektywy WWF w Niemczech oraz PreZero kluczowe znaczenie ma dalszy rozwój minimalnych standardów odnoszących się do recyklingu, a także wprowadzenie restrykcji względem produktów wielomateriałowych. Jednocześnie należy wprowadzić zapisy na temat stosowania w produkcji koniecznych ilości recyklatu pochodzącego z postkonsumenckiego plastiku (PCR – post cosumer recycled plastics). Wspólne normy i standardy w tym zakresie powinny być wprowadzane na poziomie Unii Europejskiej. Thomas Kyriakis z zadowoleniem przyjął stanowisko nowego rządu niemieckiego, który chce obrać zdecydowany kierunek w odniesieniu do gospodarki o obiegu zamkniętym. Wg niego umowa koalicyjna jest dobrą podstawą do realizacji zmiany w kierunku większej ilości recyklingu oraz zamkniętych obiegów dla opakowań i to w tych obszarach PreZero planuje wnieść swój know-how jako partner.

W zeszłym roku, PreZero jako międzynarodowy dostawca usług środowiskowych wspierał i towarzyszył WWF Niemcy w badaniu „Sposoby prowadzące do obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych w Niemczech”. Na początku 2022 r. partnerzy opublikowali wspólny dokument, skierowany do polityków, którego celem jest poprawa gospodarki o obiegu zamkniętym opakowań, z ukierunkowaniem na recykling.

Długoletnia współpraca z WWF, m.in przy projektach ochrony oceanów jest jednym z przykładów pokazujących, w jaki sposób PreZero wypełnia swój obowiązek kształtowania gospodarki obiegu zamkniętego. PreZero chce również aktywnie przyczyniać się do rozwoju nowych standardów zrównoważonego rozwoju w Bundeslidze i, jako oficjalny parter Allianz Arena, opracowuje innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami.

Jürgen Muth, Prezes Zarządu Allianz Arena, postrzega tę współpracę jako dużą wartość – „Nasze wydarzenia w Allianz Arena gromadzą co roku miliony ludzi. Pragniemy stosować innowacyjne podejście, aby zaangażować ich w ochronę środowiska i zasobów”.

Firma PreZero, międzynarodowy dostawca usług środowiskowych, oferowanych w jedenastu krajach, po raz pierwszy przedstawiła swoją ofertę na Targach IFAT. Dla Firmy Targi IFAT są idealnym miejscem do wymiany pomysłów z szeroką gamą przedstawicieli z branży. Za sprawą licznych rozmów i konsultacji, stoisko PreZero szybko stało się magnesem dla odwiedzających.

Źródło: PreZero International

Udostępnij artykuł

Znajdź nas