Envicon to największe i najbardziej rozpoznawalne w Polsce wydarzenie dotyczące ochrony środowiska. Jak co roku przyciąga przedstawicieli rządu, ekspertów branży komunalnej oraz reprezentantów biznesu. Tym razem wydarzenie było także silnie reprezentowane przez PreZero, które zostało Partnerem Generalnym tegorocznej edycji. W panelach dyskusyjnych udział wzięli Kamil Majerczak, Country Management Poland w Grupie PreZero oraz Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia. W przerwie między sesjami uczestnicy wydarzenia mogli zajrzeć do specjalnej strefy PreZero, aby wymienić się poglądami z najlepszymi specjalistami branży.
Klimat i środowisko to słowa, które odmieniane są w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Przedstawiciele rządu, administracji samorządowej czy firm z branży komunalnej podejmują od lat działania w celu ich ochrony. Obecna sytuacja geopolityczna nieco zmienia optykę, ale z pewnością może wpłynąć na przyspieszenie zmian. Kierunek, w jakim będzie zmierzała branża, a także jakie są przewidywane scenariusze wydarzeń wypracowywane są podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon, który odbył się w dniach 18-19 października w Poznaniu.
Panel inauguracyjny konferencji poświęcony był celom klimatyczno-środowiskowym w nowym realiach. Udział wziął w nim m.in. Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gorącej debacie z przedstawicielami branży poruszono najważniejsze tematy i potrzeby branży komunalnej. O tym, jak PreZero chce wyznaczać trendy i wykorzystać przy tym swój ogromny potencjał, opowiedział Kamil Majerczak, Country Management Poland w Grupie PreZero:
Wszystkim nam zależy na ochronie środowiska. Jako branża odpadowa mamy wiele do zrobienia. Naczelnym hasłem naszej firmy jest Nowe Myślenie dla czystego jutra. To oznacza, że nie patrzymy na ochronę środowiska z perspektywy dnia dzisiejszego. Przede wszystkim pamiętamy o przyszłych pokoleniach i o tym, co przed nami. Jako Grupa PreZero stawiamy na gospodarkę cyrkularną. Musimy pamiętać, że rocznie w Polsce generujemy ponad 13 mln ton odpadów komunalnych. Każdy z nas wytworzy ich w ciągu swojego życia zaś ok. 27 ton. Dla nas kluczowe jest, aby patrzeć na to nie, jak na problem, ale rozwiązanie i potencjał. PreZero zbiera odpady i przetwarza je na własnych instalacjach. Taka szeroka perspektywa pozwala nam spojrzeć na wyzwania w sposób przekrojowy. Pamiętając o tym i stawiając sobie cele, nie zastanawiamy się czy, tylko jak. Kluczowe jest, jak postrzegamy odpady – my dostrzegamy w nich zasób i efektywnie je wykorzystujemy. Myślimy o gospodarce cyrkularnej, stawiamy na recycling.
Drugi z paneli, w których PreZero miało możliwość zabrania głosu odbył się po hasłem: „Nowe źródła energii i perspektywa dla branży komunalnej”. W dyskusji na temat wykorzystania zasobów, jakim m.in. są bioodpady Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia stwierdził:
Obecna sytuacja to niezwykła szansa na przewartościowanie naszego myślenia o tym, co możemy zrobić lokalnie, aby się uniezależnić. Nie zapominajmy bowiem o odpadach, które z nami były, są i będą. Bez względu na skalę selektywnej zbiórki, zawsze część odpadów nie będzie mogła zostać poddana recyklingowi. Ziemię mamy jedną, pożyczoną od naszych potomków. Odpady zaś produkujemy lokalnie, nie musimy ich transportować. Dzięki takim instalacjom, jak spalarnie możemy odpady wykorzystać jako surowiec do produkcji energii.
W przerwie między panelami goście kongresu mogli odwiedzić stoisko PreZero, by wymieniać się poglądami i wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska i zielonej transformacji energetycznej.