W PreZero wierzymy, że wspólnie możemy budować lepszy, bardziej zrównoważony świat. Właśnie dlatego chętnie dzielimy się doświadczeniami oraz wspieramy wiele inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Jedną z nich jest zaangażowanie się w prace prowadzone przez UN Global Compact w Polsce nad raportem o przeciwdziałaniu szarej strefie w odpadach.
UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, która prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy. Ruch skupia obecnie ponad 10 000 członków z całego świata, w tym przedstawicieli rządów, działaczy międzynarodowych organizacji oraz właścicieli firm i instytucji, z którymi prowadzi szereg ambitnych działań, stając się katalizatorem globalnych zmian. Zmian, których także my jesteśmy częścią.
W pełni zdajemy sobie sprawę z problemu, którym jest plastik obecny w środowisku. Dlatego wierzymy, że bardzo ważne jest zapewnienie transparentnego i weryfikowalnego systemu gospodarowania odpadami. W tym celu podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu się w prace prowadzone przez UN Global Compact w Polsce nad Raportem o przeciwdziałaniu szarej strefie w odpadach i od kilku lat jesteśmy jednym z ekspertów branżowych raportu. To kolejne z serii wydawanych przez UN Global Compact Network Poland opracowań, poświęconych problematyce szarej i czarnej strefy, a jego celem jest wspieranie działań regulacyjnych na poziomie administracyjnym oraz branżowym - wyjaśnia Magdalena Krzeszewska, COO PreZero w Polsce oraz Członkini Rady Programowej UN GCNP.
Za nasz wkład i zaangażowanie zostaliśmy wyróżnieni nagrodą UN Global Compact oraz wpisem do strategicznego raportu “Yearbook Poland 2022”, którego premiera miała miejsce 24 października podczas uroczystej Gali UN Day w Warszawie. Na wydarzenie zostaliśmy zaproszeni jako partner dwóch realizowanych w UN Global Compact Network Poland programów: Anti-Corruption Programme oraz United Business for Ukraine. Raport przedstawia najnowsze trendy, zmieniające się standardy strategii firm na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w szczególności dobre praktyki biznesowe w tym zakresie w Polsce. Zostały w nim zaprezentowane wszystkie wydarzenia z lat 2021-2022 realizowane z partnerami rządowymi oraz biznesowymi UN GCNP. O naszych celach oraz działaniach w ramach tej współpracy możecie przeczytać na stronach 162-163.
Przed nami wciąż stoją ogromne wyzwania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, jednak dzięki zrównoważonym i zdecydowanym działaniom oraz nowoczesnym rozwiązaniom jesteśmy coraz bliżej czystego jutra.
Yearbook w wersji online dostępny jest tutaj
fot. UN Global Compact Network Poland