To już rok współpracy między PreZero a PreZero Areną Gliwice. Dokładnie 6 lipca 2023 r. obiekt w Gliwicach zmienił nazwę i zyskał nowego partnera tytularnego. Choć takich partnerstw na rynku jest wiele, to ten ma znamiona wyjątkowego i nie bez powodu mamy śmiałość tak mówić. Cel, jaki sobie postawiliśmy był jeden i obie strony konsekwentnie go realizują – stworzenie najbardziej ekologicznej areny w Polsce.
To był bardzo intensywny rok obfitujący w szereg działań i wyzwań. Już od samego początku rozpoczęliśmy prace nad wprowadzeniem w obiekcie rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyjmując wspólne hasło – Tworzymy emocje i czyste jutro, podjęliśmy się realizacji ambitnych zadań, które określiliśmy już na etapie podpisywania umowy. Zmiany, jakie zostały poczynione, możemy podzielić na te, które dotyczą strefy public i te w części biurowej.
W strefie widza jednym z pierwszych kroków była wymiana jednorazowych plastikowych kubków na napoje na wielorazowe kubki działające w systemie kaucyjnym. To rozwiązanie udało się rozszerzyć w innych strefach, w efekcie czego wyeliminowaliśmy również papierowe kubki. Aby zredukować liczbę odpadów i odzyskać wartościowe surowce, jednocześnie został wprowadzony system ich segregacji wraz z infografikami, które mają uczyć i wypracowywać dobre nawyki gości. W ramach idei ograniczania frakcji papierowej Arena przeszła w system elektronicznych biletów i aktualnie jest on wybierany przez większość widzów. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim ekologiczne! Ogromną zmianą, jakiej mogą doświadczyć uczestnicy wydarzeń to wprowadzenie 10 stacji filtrujących wodę. Wszyscy odwiedzający nieodpłatnie mogą korzystać z wodostacji i w dowolnym momencie napełnić swoje butelki. Wraz z wymianą kubków, rewolucję przeszły opakowania z żywnością, które z plastikowych zostały zastąpione biodegradowalnymi, a menu wzbogacono o opcje roślinne.
Działania podjęte zostały, również w przestrzeni dookoła obiektu – na terenach zewnętrznych. Do dyspozycji widzów, jak i mieszkańców Gliwic zostały oddane stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, które znajdują się przy wjeździe na parking P5, a część terenów zielonych zamieniła się w łąki kwietne. Na placu głównym można również skorzystać ze stacji do selektywnej zbiórki odpadów, która pozwala na wrzucanie odpadów do odpowiednich frakcji, a tym samym zapewnia ich recykling.
Zmiany nastąpiły również w przestrzeni biurowej. Pojawiły się tam pojemniki do segregacji, nastąpiła redukcja materiałów drukowanych poprzez elektroniczny obieg dokumentów, a wykorzystywany papier został zamieniony na ten z recyklingu. Wszyscy pracownicy zostali wyposażani w butelki filtrujące, co wyeliminowało jednorazowe opakowania plastikowe. Dla pracowników Areny odbyły się szkolenia z zakresu segregacji odpadów, połączone ze zwiedzaniem naszej instalacji w Knurowie. Poznanie całego procesu przetwarzania odpadów było nie tylko inspirującym doświadczeniem, ale przede wszystkim odpowiedziało na wiele pytań i rozwiało wątpliwości.
Wprowadzone dotychczas zmiany to tylko część realizowanej strategii. Bardzo ważnym elementem jest edukacja i budowanie świadomości w zakresie gospodarki odpadami wśród mieszkańców i odwiedzających. I właśnie na edukację u źródła stawiamy równie mocny nacisk. Do tej pory udało nam się przeprowadzić cykl ekologicznych wydarzeń skierowanych do lokalnej społeczności. Ich celem jest promowanie idei czystego jutra i ochrony zasobów naturalnych. Zarówno dzieci, jak i dorośli poprzez wspólną zabawę i prowadzone przez specjalistów warsztaty mogli poszerzyć wiedzę w zakresie segregacji odpadów i recyklingu. W trakcie wydarzeń nie tylko uczymy jak poprawnie segregować odpady, ale zachęcamy do ekologicznych nawyków i nadawania drugiego życia odpadom.
Wprowadzone działania, edukacja i budowanie ekologicznej świadomości zostały również docenione nagrodą przez zewnętrznych obserwatorów. Jesteśmy laureatem nagrody „Zielony Obiekt roku 2023” w plebiscycie MP Power Awards. To dla nas nie tylko wyróżnienie, ale również potwierdzenie, że nasze działania są zauważone.
Przed nami kolejne wielkie wyzwania, które mają stawać się drogowskazem dla innych, że świat eventów może również podążać ścieżką ekologii i zrównoważonego rozwoju.