Aktualności

PreZero na V Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR

Dodano: 24.04.2024
Blog > Aktualności > PreZero na V Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR

V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, który odbył się w dniach 22-23 kwietnia 2024 roku w Warszawie, stał się platformą wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska. PreZero, jako lider w dziedzinie gospodarki odpadami i recyklingu, aktywnie uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Podczas wydarzenia Kamil Majerczak, CEO PreZero Polska, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym sprawiedliwej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

Debata stała się platformą do przedstawienia konkretnych propozycji i rozwiązań. Kamil Majerczak jasno określił cel ROP, jakim jest wprowadzenie efektywnego i sprawiedliwego ekonomicznie systemu, który przyczyni się do podniesienia jakości selektywnej zbiórki i wzrostu poziomów recyklingu. W swojej wypowiedzi podkreślił, że ROP musi być sprawiedliwa dla konsumentów, którzy często stają przed dylematem wyboru droższych, przyjaznych dla środowiska opakowań, a tańszych, ale mniej ekologicznych.

ROP ma nam pomóc zmienić tę sytuację – zaznaczył.

Od 2015 roku koszty odbioru i zagospodarowania odpadów dla mieszkańców wzrosły trzykrotnie. Oznacza to, że wszystkie zmiany związane z gospodarką odpadami do tej pory finansowane były przez obywateli. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić efektywne i ekologiczne rozwiązania, które w sposób systemowy pomogą osiągnąć cele związane z recyklingiem i zbiórką selektywną, ale w taki sposób, aby nie dotknęło to obywateli.

CEO PreZero Polska zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy z samorządami i firmami zajmującymi się gospodarką odpadami – Mamy dobrze rozwinięty system gospodarki odpadami opierający się o współpracę z samorządami i nie należy tego zmieniać. ROP powinna być wolnorynkowa, a uzyskane przychody powinny trafić do samorządów i przede wszystkim powinny pomóc zmniejszyć opłaty dla mieszkańców.

Dalsze dyskusje i analizy są niezbędne do dopracowania szczegółów ROP. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty tego złożonego problemu i znaleźć rozwiązania, które będą sprawiedliwe, efektywne i zrównoważone.

Jako PreZero jesteśmy zaangażowani w tę wspólną pracę i wierzymy, że dzięki otwartym dyskusjom i zaangażowaniu wszystkich stron uda się wypracować ROP, która będzie odpowiadała na wyzwania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Udostępnij artykuł

Znajdź nas