Looks like you are visiting us from the US. In this case, we recommend you visit the US homepage to find offers in your region. Click here to go to prezero.us

Aktualności

Łąki kwietne wchodzą na salony, a właściwie do miast

Dodano: 08.07.2021
Blog > Aktualności > Łąki kwietne wchodzą na salony, a właściwie do miast

Moda na łąki kwietne w miastach, która została zapoczątkowana w USA w latach 90., a na początku XXI wieku zaczęła być promowana w Europie, coraz chętniej wprowadzana jest przez kolejne miasta. Polne kwiaty i wysokie trawy, to już nie tylko domena terenów wiejskich i obrzeży miast. Teraz w centrach miast, szczególnie tych dużych, łąki kwietne stają się nie tylko kolorową i pachnącą ozdobą, ale przede wszystkim pomagają w walce ze smogiem i są podstawą dbania o bioróżnorodność.

Kwiaty polne i łąkowe – zalety upraw

Liczba pozytywnych skutków upraw łąk kwietnych w miastach jest naprawdę długa. Zestawienie plusów otwiera możliwość stworzenia łąk w wielu miejscach, takich jak parki, które nie zawsze muszą mieć idealnie przystrzyżone trawniki i mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy doborze roślin. Łąki kwiatowe świetnie sprawdzają się też na dachach budynków. Do tego celu używa się specjalnych mieszanek roślin odpornych na suszę i wysokie temperatury, nierzadko roślin stepowych, dla których warunki ekstremalne to norma. Łąki kwietne można sadzić też na pasach zieleni, poboczach i torowiskach, czyli w miejscach trudno dostępnych, w których utrzymanie roślinności nie jest łatwe. I w końcu, mały kawałek łąki można zorganizować w donicach na balkonach i tarasach. Takie łąki cieszą właścicieli nie tylko pięknym wyglądem, ale też naturalnie filtrują powietrze, które dostaje się prosto do mieszkań. Coraz bardziej popularne są także łąki kwietne w ogrodzie domowym np. na istniejącym trawniku.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Wszelkie rośliny i kwiaty na łąkach nie wymagają tak częstego podlewania jak trawniki. Systemy korzeniowe roślin są zazwyczaj bardziej rozbudowane, dzięki temu wchłaniają więcej wody podczas opadów i chronią przed podtopieniami i zalewaniem jezdni, a z drugiej strony rośliny łąkowe są w stanie poradzić sobie podczas suszy lepiej niż trawniki.

Zgodnie z zasadą, im prościej, tym lepiej, łąki kwietne w miastach nie różnią się od standardowych łąk na wsiach. Są tak samo kolorowe i pachnące. Wysiewa się różne rodzaje roślin, np. stokrotki, mniszki lekarskie, maki, fiołki, koniczyny czy szałwie. Opisane łąki są najlepszym miejscem do życia w mieście dla owadów, ptaków, gryzoni, żab czy jeży. Owady, tak zwane zapylacze, znajdują na łąkach nektar i pyłki, a oprócz tego mają własną przestrzeń do rozmnażania się i schronienia w zimę.

Kolejnym argumentem jest samowystarczalność. Łąki kwietne wymagają minimalnej pielęgnacji, bez nawożenia czy innych środków chemicznych radzą sobie świetnie. Dzięki czemu utrzymanie łąk jest bardziej przyjazne dla środowiska i mniej kosztowne. Łąk nie trzeba kosić. Można to jednak zrobić ze względów estetycznych. Nie wszyscy potrafią odnaleźć piękno w przekwitniętych czy uschniętych kwiatach.

Łąki kwietne w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Łąki są też cichym bohaterem walki ze smogiem. Dzięki temu, że są nawet 10 razy wyższe od trawników, skuteczniej wyłapują pył, który tworzy smog. Z prowadzonych badań wynika, że 1m2 łąki stworzonej z odpowiednio dobranych roślin jest w stanie zatrzymać od 5 do 11g pyłów zawieszonych. Taki wynik osiąga 5-letnie drzewo, a niestety sadzenie drzew w centrach miast jest ciężkim zadaniem. I na koniec, co ważne, łąki przyczyniają się też do obniżania temperatury powietrza.

Udostępnij artykuł

Znajdź nas