Looks like you are visiting us from the US. In this case, we recommend you visit the US homepage to find offers in your region. Click here to go to prezero.us

Artykuły

Dzień Ziemi – zatrzymajmy się i pomyślmy o naszej planecie!

Dodano: 28.01.2020
Blog > Artykuły > Dzień Ziemi – zatrzymajmy się i pomyślmy o naszej planecie!

Przyszłość należy do ludzi, którzy ją tworzą. Do tych, którzy wybierają nowe drogi. Do ludzi, którzy wierzą w lepszy świat i z pasją go tworzą. Dlatego musimy być odpowiedzialni oraz chronić to, co ważne. To od nas zależy przyszłość naszej planety!

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To moment, w którym musimy się zatrzymać i zastanowić nad tym w jakim stopniu dbamy o świat, który nas otacza. Tak naprawdę wystarczą małe kroki i niewielki wysiłek, aby efektywnie działać. Od dłuższego czasu Ziemia wysyła nam sygnały, których nie powinniśmy ignorować. To my jesteśmy odpowiedzialni za nasza planetę i to nasze działania przyczyniają się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego.
Podstawą jest zmiana naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Jest wiele rzeczy, które można zmienić już teraz. Efekty, może nie będą widoczne od razu, ale na pewno zaprocentują w przyszłości.

Co możemy zatem zrobić, aby poprawić kondycję naszej planety?

Po pierwsze: segreguj!

Większość odpadów wykonana jest z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Segregując odpady, nadajemy im nowe życie – przestają być odpadem, a stają się cennym surowcem. Dziś, segregacja choć wszechstronnie nagłaśniania, wciąż stanowi główny problem zrównoważonego rozwoju. Warto jednak zacząć od nas samych. Recykling to oszczędność surowców, energii i środowiska naturalnego. Dlatego edukacja ekologiczna jest ważna i stanowi główne narzędzie uświadamiania ludzi, że segregacja ma sens.

Chroń ograniczone zasoby

Niemal każda działalność gospodarcza wymaga wykorzystania zasobów naturalnych. Teraz pozyskujemy za dużo – więcej niż nasza planeta może wytworzyć lub odbudować w danym okresie. Nadmierne wykorzystanie surowców naturalnych spowodowało zniszczenie i zakłócenie ekosystemów. Musimy w sposób mądry i przemyślany korzystać z zasobów, które jak wiemy nie są nieograniczone. Jutro zaczyna się dzisiaj. To właśnie dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek jest długofalowe postępowanie z wciąż kurczącymi się zasobami. Surowce wtórne powstałe z odpadów stają się naszym codziennym wkładem w długofalową ochronę środowiska naturalnego.

Wybieraj odpowiedzialnie

To w jakim stanie jest dzisiaj planeta oraz dostępność zasobów stawia nas przed wieloma wyborami. Codziennie, dokonując wyboru rozwiązań czy będąc konsumentem dóbr stajemy przed dylematem: oszczędność i wygoda czy odpowiedzialność i efektywność. Warto więc świadomie wybierać produkty, opakowania i materiały oraz łączyć to z ekologicznym trybem życia. To w jaki sposób dokonujemy wyborów wpływa na naszą przyszłość i stanowi zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Jeśli więc możesz zamienić jednorazowe foliówki na bawełniane worki lub zamiast zwykłego materiału wybrać ten, który nadaje się do recyklingu – zrób to! To małe zmiany do wprowadzenia dzisiaj, za które kiedyś podziękują nam inni.

Dzień Ziemi to dzień, w którym propagujemy proekologiczne postawy i działania, ale musimy pamiętać, że o naszą planetę powinniśmy dbać codziennie. Nie tylko od święta!

Udostępnij artykuł

Znajdź nas