Looks like you are visiting us from the US. In this case, we recommend you visit the US homepage to find offers in your region. Click here to go to prezero.us

Aktualności

Biała Księga PRECOP – kluczowe rekomendacje na rzecz zrównoważonego rozwoju

Dodano: 21.11.2024
Blog > Aktualności > Biała Księga PRECOP – kluczowe rekomendacje na rzecz zrównoważonego rozwoju

Transformacja w kierunku gospodarki cyrkularnej i neutralności klimatycznej wymaga działań na poziomie globalnym, ale także skutecznych inicjatyw krajowych. Osiągnięcie tych celów zależy od współpracy różnych sektorów, w tym biznesu, administracji publicznej i społeczeństwa. Biała Księga PRECOP zawiera kluczowe rekomendacje opracowane przez środowisko biznesowe w ramach prac Rady Biznesowej przy PRECOP. Dokument, który stanowi ważny głos w dyskusji na temat realizacji celów klimatycznych ONZ, zostanie zaprezentowany podczas Szczytu Klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.

PreZero, jako członek UN Global Compact Network Poland, aktywnie zaangażowało się w opracowanie Białej Księgi. Naszym priorytetem było wsparcie działań w obszarze zrównoważonej gospodarki odpadami i finansowania transformacji klimatycznej. Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce, wspólnie z ekspertami zaproponował rozwiązania, które mogą przyczynić się do budowy bardziej efektywnego i zrównoważonego systemu.

Kluczowe rekomendacje

Wnioski zawarte w Białej Księdze PRECOP to efekt intensywnych prac ekspertów, przedstawicieli biznesu i organizacji międzynarodowych, którzy wspólnie wypracowali praktyczne rozwiązania dla kluczowych wyzwań klimatycznych. Oto najważniejsze z nich:

  • Wdrożenie stopniowego i systemowego podejścia do zarządzania odpadami
    oraz unikanie gwałtownych zmian destabilizujących sektor.
  • Uproszczenie przepisów i zwiększenie przejrzystości legislacji dotyczącej systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producenta (#ROP).
  • Konieczność inwestycji w nowoczesną infrastrukturę przetwarzania odpadów, w tym sortownie i zakłady recyklingu, aby zniwelować obecną lukę inwestycyjną i poprawić efektywność zarządzania odpadami.
  • Zacieśnienie współpracy między samorządami a prywatnymi firmami zarządzającymi odpadami, aby zwiększyć efektywność systemu i wyeliminować szarą strefę.

Co jeszcze zawiera Biała Księga PRECOP?

Dokument ten stanowi konkretne wskazówki i rekomendacje, które mogą wesprzeć realizację globalnych celów klimatycznych. To także wyraźny dowód na to, że sektor prywatny odgrywa kluczową rolę w budowaniu zrównoważonej przyszłości. PreZero z dumą wzięło udział w tym projekcie, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą w obszarze gospodarki cyrkularnej i branży odpadowej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią Białej Księgi PRECOP, dostępnej pod adresem: https://ungc.org.pl/precop-white-paper/

Udostępnij artykuł

Znajdź nas