Transformacja w kierunku gospodarki cyrkularnej i neutralności klimatycznej wymaga działań na poziomie globalnym, ale także skutecznych inicjatyw krajowych. Osiągnięcie tych celów zależy od współpracy różnych sektorów, w tym biznesu, administracji publicznej i społeczeństwa. Biała Księga PRECOP zawiera kluczowe rekomendacje opracowane przez środowisko biznesowe w ramach prac Rady Biznesowej przy PRECOP. Dokument, który stanowi ważny głos w dyskusji na temat realizacji celów klimatycznych ONZ, zostanie zaprezentowany podczas Szczytu Klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.
PreZero, jako członek UN Global Compact Network Poland, aktywnie zaangażowało się w opracowanie Białej Księgi. Naszym priorytetem było wsparcie działań w obszarze zrównoważonej gospodarki odpadami i finansowania transformacji klimatycznej. Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce, wspólnie z ekspertami zaproponował rozwiązania, które mogą przyczynić się do budowy bardziej efektywnego i zrównoważonego systemu.
Kluczowe rekomendacje
Wnioski zawarte w Białej Księdze PRECOP to efekt intensywnych prac ekspertów, przedstawicieli biznesu i organizacji międzynarodowych, którzy wspólnie wypracowali praktyczne rozwiązania dla kluczowych wyzwań klimatycznych. Oto najważniejsze z nich:
- Wdrożenie stopniowego i systemowego podejścia do zarządzania odpadami
oraz unikanie gwałtownych zmian destabilizujących sektor. - Uproszczenie przepisów i zwiększenie przejrzystości legislacji dotyczącej systemu kaucyjnego i rozszerzonej odpowiedzialności producenta (#ROP).
- Konieczność inwestycji w nowoczesną infrastrukturę przetwarzania odpadów, w tym sortownie i zakłady recyklingu, aby zniwelować obecną lukę inwestycyjną i poprawić efektywność zarządzania odpadami.
- Zacieśnienie współpracy między samorządami a prywatnymi firmami zarządzającymi odpadami, aby zwiększyć efektywność systemu i wyeliminować szarą strefę.
Co jeszcze zawiera Biała Księga PRECOP?
Dokument ten stanowi konkretne wskazówki i rekomendacje, które mogą wesprzeć realizację globalnych celów klimatycznych. To także wyraźny dowód na to, że sektor prywatny odgrywa kluczową rolę w budowaniu zrównoważonej przyszłości. PreZero z dumą wzięło udział w tym projekcie, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą w obszarze gospodarki cyrkularnej i branży odpadowej.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią Białej Księgi PRECOP, dostępnej pod adresem: https://ungc.org.pl/precop-white-paper/